Vzkriesenie formátu optiganového disku

Uncategorized

Optigan a orchestron boli dvojicou elektronických orgánov postavených Mattel v 70-tych rokoch, ktoré používali vymeniteľné optické disky na ukladanie informácií o prístrojoch. Disky môžu byť ešte dnes nájdené, ale orgány sú neuveriteľne vzácne, veľa na zdesenie [Gan]. Po trochom skúmania orgánov si vybral, že by mohol pravdepodobne postaviť svoje vlastné MIDI kompatibilné rozhranie pre audio disky.

Disky majú na nich vytlačené údaje o zvukových tvaroch, ktoré možno čítať pomocou LED na jednej strane disku a optický tranzistor na inom. Po úspešnom prototypovaní čítačky, ktorý by mohol interpretovať jeden z audio stopy disku, postavil zariadenie na čítanie všetkých stôp súčasne, rovnako ako pôvodné orgány.

Jeho provizórne gramofón bol postavený na vrchole starého rekordného prehrávača pomocou akrylových diskov a hračiek automobilových kolies, aby sa veci stabilitu. Akonáhle je disk umiestnený na gramofón, nastavuje jeho čítačku na mieste a cez niektoré prispôsobené obvody je schopný hrať disky pomocou oveľa viac modernej klávesnice. Znie to celkom dobre, ako môžete vidieť na videu nižšie, aj keď priznanie, že by chcel vylepšiť niekoľko vecí, aby to bolo znieť ešte lepšie.

[vďaka bryan]

Leave a Reply

Your email address will not be published.